1800’lü yıllardan günümüze kara fırın…

Rum bir aileye ait kagir fırın olarak başlayan tarihçemiz, 1962 yılında Zeynel Ergin ile devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

1962 yılında, Babamız Zeynel Ergin önderliğinde kurulan Zeynel Ergin Gevrek Fırını’nı köklerimize sahip çıkıp tarihi dokusunu ilk günkü gibi koruyoruz. 140 yıllık kara fırında Alsancak’ın ilk gevrek fırını olmanın gururu ile yol alıyoruz.

Yıllar geçtikçe İzmir’de gevrek dendiğinde akla gelen ilk yer olmayı başaran Zeynel Ergin Gevrek Fırını; her sabah aynı özen ve özveri ile taptaze, dumanı üzerinde lezzetler üretmeye devam etmekte.
Gevreğin yanı sıra İzmir’in sembollerinden biri olan kumru; özel nohut mayalı ekmeği ile gelenekselliği üst seviyeye taşıyarak hazırlanmakta. Zeynel Ergin boyozları ise vazgeçilmezlerine yenilerini ekleyerek sizlere sunulmaktadır.

Zamanla babadan oğula geçen bir kara fırında pişen ve değişmeyen lezzetler ile yıllardır Alsancak’taki ilk durak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Alsancak Zeynel Ergin Sokak’ta (1466 Sk.) tarihi binasının verdiği dokuyu, atmosferi hissederek, keyifli bir kahvaltı yapmak isteyenlerin birleştiği bu lezzet sokağında, her sabah erken saatlerde yakılan kara fırında pişenlerin kokusu yayılırken oluşan kuyruk için büyük bir emekle çalışıyoruz.